首頁 > Infineon Technologies代理商 > IPB042N10N3GATMA1
影像僅供參考,以產品規格為準
IPB042N10N3GATMA1
型號描述:
N-Channel 100 V 100A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK
型號:
IPB042N10N3GATMA1
品牌:
Infineon Technologies
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Type
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 50A, 10V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
214W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 150µA
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Grade
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
117 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8410 pF @ 50 V