IPB020N04NGATMA1
- 型號描述:
N-Channel 40 V 140A (Tc) 167W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-3
MOSFET N-CH 40V 140A TO263-7
- 型號:
- IPB020N04NGATMA1
- 品牌:
- Infineon Technologies
- 交期:
- 5-8工作天
- 原廠包裝量:
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Package / Case
- TO-263-7, D2PAK (6 Leads + Tab)
- Mounting Type
- Surface Mount
- Operating Temperature
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- N-Channel
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
- 140A (Tc)
- Rds On (Max) @ Id, Vgs
- 2mOhm @ 100A, 10V
- FET Feature
- Power Dissipation (Max)
- 167W (Tc)
- Vgs(th) (Max) @ Id
- 4V @ 95µA
- Supplier Device Package
- PG-TO263-7-3
- Grade
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
- 10V
- Vgs (Max)
- ±20V
- Drain to Source Voltage (Vdss)
- 40 V
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
- 120 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
- 9700 pF @ 20 V