首頁 > onsemi代理商 > FGH40T65SQD-F155
影像僅供參考,以產品規格為準
FGH40T65SQD-F155
型號描述:
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 238 W Through Hole TO-247-3
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247-3
型號:
FGH40T65SQD-F155
品牌:
onsemi
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
IGBT Type
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Power - Max
238 W
Switching Energy
138µJ (on), 52µJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
80 nC
Td (on/off) @ 25°C
16.4ns/86.4ns
Test Condition
400V, 10A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
31.8 ns
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)