首頁 > onsemi / Fairchild代理商 > FGH40N60SMD-F085
影像僅供參考,以產品規格為準
FGH40N60SMD-F085
型號描述:
IGBT 600V/40A FS Planar IGBT Gen 2
型號:
FGH40N60SMD-F085
品牌:
onsemi / Fairchild
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
450
起訂量:1 倍增量:1
Packaging
Tube
Package / Case
TO-247-3
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
47 ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
IGBT Type
Field Stop
Td (on/off) @ 25°C
18ns/110ns
Switching Energy
920µJ (on), 300µJ (off)
Test Condition
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Gate Charge
180 nC
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Power - Max
349 W