NTMFS008N12MCT1G
- 型號描述:
N-Channel 120 V 12A (Ta), 79A (Tc) 2.7W (Ta), 102W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
SINGLE N-CHANNEL POWER MOSFET 12
- 型號:
- NTMFS008N12MCT1G
- 品牌:
- onsemi
- 點擊查看即時庫存
起訂量:1500
倍增量:1
價格:
數量:
- FET Type
- N-Channel
- Technology
- MOSFET (Metal Oxide)
- Drain to Source Voltage (Vdss)
- 120 V
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
- 12A (Ta), 79A (Tc)
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
- 6V, 10V
- Rds On (Max) @ Id, Vgs
- 8mOhm @ 36A, 10V
- Vgs(th) (Max) @ Id
- 4V @ 200µA
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
- 33 nC @ 10 V
- Vgs (Max)
- ±20V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
- 2705 pF @ 60 V
- FET Feature
- Power Dissipation (Max)
- 2.7W (Ta), 102W (Tc)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 150°C (TJ)