NCP694D12HT1G
- 型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT89-5
- 型號:
- NCP694D12HT1G
- 品牌:
- onsemi
- 交期:
- 5-8工作天
- 原廠包裝量:
- Output Configuration
- Positive
- Output Type
- Fixed
- Number of Regulators
- 1
- Voltage - Input (Max)
- 6V
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.2V
- Voltage - Output (Max)
- Voltage Dropout (Max)
- 0.56V @ 1A (Typ)
- Current - Output
- 1A
- Current - Quiescent (Iq)
- 100 µA
- PSRR
- 70dB (1kHz)
- Control Features
- Enable
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C