VS-40TPS16L-M3
型號描述:
SCR 1.6 kV 55 A Standard Recovery Through Hole TO-247AD
可控硅 Single SCR Alt VS-40TPS16-M3
型號:
VS-40TPS16L-M3
品牌:
Vishay Semiconductors
原廠包裝量:
25
起訂量:500 倍增量:500
Voltage - Off State
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.92 V
Current - On State (It (AV)) (Max)
35 A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
55 A
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Current - Off State (Max)
500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
500A @ 50Hz
SCR Type
Standard Recovery
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)