首頁 > Samtec代理商 > SEM-125-02-03.0-H-D-A
影像僅供參考,以產品規格為準
SEM-125-02-03.0-H-D-A
型號描述:
板對板及夾層連接器 Micro Tiger Eye Socket Strip
型號:
SEM-125-02-03.0-H-D-A
品牌:
Samtec
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
85
起訂量:1 倍增量:1
Connector Type
Receptacle
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Number of Positions
50
Number of Positions Loaded
All
Pitch - Mating
0.031" (0.80mm)
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.125" (3.18mm)
Mounting Type
Surface Mount
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Insulation Color
Black
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Contact Length - Post
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating
Contact Finish - Post
Gold
Mated Stacking Heights
6mm, 7mm, 10mm
Ingress Protection
Features
Board Guide
Current Rating (Amps)
2.6A per Contact