首頁 > Samtec Inc.代理商 > HMTSW-104-07-S-D-240
影像僅供參考,以產品規格為準
HMTSW-104-07-S-D-240
型號描述:
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
型號:
HMTSW-104-07-S-D-240
品牌:
Samtec Inc.
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
1
起訂量:1 倍增量:1
Connector Type
Header
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Board or Cable
Shrouding
Unshrouded
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Phosphor Bronze
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Insulation Color
Natural
Current Rating (Amps)
3A