IXFK140N30P
型號描述:
N-Channel 300 V 140A (Tc) 1040W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
型號:
IXFK140N30P
品牌:
IXYS SEMICONDUCTOR
交期:
7-12工作天
原廠包裝量:
1
起訂量:1 倍增量:1
Packaging
Tube
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Type
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
140A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 70A, 10V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
1040W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 8mA
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Grade
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
185 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14800 pF @ 25 V