N3408-5303RB
- 型號描述:
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.100" (2.54mm)
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
- 型號:
- N3408-5303RB
- 品牌:
- 3M
數量:
- Connector Type
- Header
- Contact Type
- Male Pin
- Pitch - Mating
- 0.100" (2.54mm)
- Number of Positions
- 16
- Number of Rows
- 2
- Row Spacing - Mating
- 0.100" (2.54mm)
- Number of Positions Loaded
- All
- Style
- Board to Board or Cable
- Shrouding
- Shrouded - 4 Wall
- Mounting Type
- Through Hole, Right Angle
- Termination
- Solder
- Fastening Type
- Latch Lock/Eject Hooks, Long
- Contact Length - Mating
- 0.240" (6.10mm)
- Contact Length - Post
- 0.155" (3.94mm)
- Overall Contact Length
- Insulation Height
- 0.340" (8.64mm)
- Contact Shape
- Square
- Contact Finish - Mating
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating
- 30.0µin (0.76µm)
- Contact Finish - Post
- Tin
- Contact Material
- Copper Alloy
- Insulation Material
- Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
- Features
- Keying Slot, Mounting Flange
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Ingress Protection
- Material Flammability Rating
- UL94 V-0
- Insulation Color
- Black
- Current Rating (Amps)
- 1.75A