NCV8537ML500R2G
- 型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 10-DFNW (3x3)
IC REG LINEAR 5V 500MA 10DFNW
- 型號:
- NCV8537ML500R2G
數量:
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Package / Case
- 10-VFDFN Exposed Pad
- Output Type
- Fixed
- Mounting Type
- Surface Mount, Wettable Flank
- Current - Output
- 500mA
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Current - Quiescent (Iq)
- 220 µA
- Voltage - Input (Max)
- 12V
- Number of Regulators
- Supplier Device Package
- 10-DFNW (3x3)
- Voltage - Output (Max)
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 5V
- Control Features
- Enable, Power Good
- Grade
- Automotive
- PSRR
- Voltage Dropout (Max)
- 0.34V @ 500mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- Current - Supply (Max)
- 14 mA