TPS7B8150QDRVRQ1
- 型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WSON (2x2)
IC REG LINEAR 5V 150MA 6-WSON
- 型號:
- TPS7B8150QDRVRQ1
- 品牌:
- Texas Instruments
數量:
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Package / Case
- 6-WDFN Exposed Pad
- Output Type
- Fixed
- Mounting Type
- Surface Mount
- Current - Output
- 150mA
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Output Configuration
- Positive
- Current - Quiescent (Iq)
- 3.5 µA
- Voltage - Input (Max)
- 40V
- Number of Regulators
- Supplier Device Package
- 6-WSON (2x2)
- Voltage - Output (Max)
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 5V
- Control Features
- Enable
- Grade
- Automotive
- PSRR
- 60dB (100Hz)
- Voltage Dropout (Max)
- 0.585V @ 150mA