首頁 > Texas Instruments代理商 > TPS7B8150QDRVRQ1
影像僅供參考,以產品規格為準
TPS7B8150QDRVRQ1
型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WSON (2x2)
IC REG LINEAR 5V 150MA 6-WSON
型號:
TPS7B8150QDRVRQ1
品牌:
Texas Instruments
原廠包裝量:
起訂量:3000 倍增量:1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Positive
Current - Quiescent (Iq)
3.5 µA
Voltage - Input (Max)
40V
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Control Features
Enable
Grade
Automotive
PSRR
60dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.585V @ 150mA