TPS79501DCQR
- 型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA SOT-223-6
IC REG LINEAR POS ADJ SOT-223-6
- 型號:
- TPS79501DCQR
- 品牌:
- Texas Instruments
- 點擊查看即時庫存
起訂量:2500
倍增量:1
價格:
數量:
- Output Configuration
- Positive
- Output Type
- Adjustable
- Number of Regulators
- 1
- Voltage - Input (Max)
- 5.5V
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.2V
- Voltage - Output (Max)
- 5.5V
- Voltage Dropout (Max)
- Current - Output
- 500mA
- Current - Quiescent (Iq)
- 385 µA
- PSRR
- 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
- Control Features
- Enable
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C