TPS74501PDRVT
型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
IC REG LIN POS ADJ 500MA 6-WSON
型號:
TPS74501PDRVT
品牌:
Texas Instruments
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
Output Configuration
Positive
Output Type
Adjustable
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.55V
Voltage - Output (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.88V @ 500mA
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
31 µA
PSRR
50dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)