TPS62170DSGR
型號描述:
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 500mA 8-WFDFN Exposed Pad
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
型號:
TPS62170DSGR
品牌:
Texas Instruments
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Adjustable
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
3V
Voltage - Input (Max)
17V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V
Voltage - Output (Max)
6V
Current - Output
500mA
Frequency - Switching
2.25MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)