首頁 > Texas Instruments代理商 > TPS40055MPWPREP
影像僅供參考,以產品規格為準
TPS40055MPWPREP
型號描述:
Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
型號:
TPS40055MPWPREP
品牌:
Texas Instruments
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
Output Type
Transistor Driver
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Number of Outputs
1
Output Phases
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8V ~ 40V
Frequency - Switching
Up to 1MHz
Duty Cycle (Max)
94%
Synchronous Rectifier
Yes
Clock Sync
Yes
Serial Interfaces
Control Features
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)