TPS40054PWPR
型號描述:
Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
型號:
TPS40054PWPR
品牌:
Texas Instruments
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
起訂量:2000 倍增量:1
Output Type
Transistor Driver
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Number of Outputs
1
Output Phases
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8V ~ 40V
Frequency - Switching
Up to 1MHz
Duty Cycle (Max)
94%
Synchronous Rectifier
Yes
Clock Sync
Yes
Serial Interfaces
Control Features
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)