SN74LS240NS
型號描述:
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SO
IC BUFFER INVERTING 5.25V 20-SO
型號:
SN74LS240NS
品牌:
Texas Instruments
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
Packaging
Tube
Package / Case
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Output Type
3-State
Mounting Type
Surface Mount
Number of Elements
2
Logic Type
Buffer, Inverting
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Input Type
Number of Bits per Element
4
Current - Output High, Low
15mA, 24mA