首頁 > Texas Instruments代理商 > LP5900TL-2.7/NOPB
影像僅供參考,以產品規格為準
LP5900TL-2.7/NOPB
型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-DSBGA (1x1)
LDO電壓穩壓器 150-mA low-noise l o w-IQ low-dropout v A A 926-LP5900TLX27NOPB
型號:
LP5900TL-2.7/NOPB
品牌:
Texas Instruments
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
250
起訂量:1 倍增量:1
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA
Current - Output
150mA
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Current - Supply (Max)
230 µA
PSRR
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C