LP2951-33DR
- 型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 100mA 8-SOIC
- 型號:
- LP2951-33DR
- 品牌:
- Texas Instruments
- 交期:
- 5-8工作天
- 原廠包裝量:
- 2500
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Output Type
- Adjustable (Fixed)
- Mounting Type
- Surface Mount
- Current - Output
- 100mA
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Output Configuration
- Positive
- Current - Quiescent (Iq)
- 120 µA
- Voltage - Input (Max)
- 30V
- Number of Regulators
- 1
- Supplier Device Package
- 8-SOIC
- Voltage - Output (Max)
- 30V
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.235V (3.3V)
- Control Features
- Enable
- PSRR
- Voltage Dropout (Max)
- 0.6V @ 100mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Short Circuit
- Current - Supply (Max)
- 14 mA