首頁 > Texas Instruments代理商 > LM2937IMP-3.3/NOPB
影像僅供參考,以產品規格為準
LM2937IMP-3.3/NOPB
型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-4
IC REG LIN 3.3V 500MA SOT-223-4
型號:
LM2937IMP-3.3/NOPB
品牌:
Texas Instruments
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output
500mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Voltage - Input (Max)
26V
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Control Features
PSRR
Voltage Dropout (Max)
1V @ 500mA
Protection Features
Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Current - Supply (Max)
20 mA