LM2937ESX-15/NOPB
- 型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-263 (DDPAK-3)
IC REG LINEAR 15V 500MA TO263
- 型號:
- LM2937ESX-15/NOPB
- Package / Case
- TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
- Current - Output
- 500mA
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Output Configuration
- Positive
- Current - Quiescent (Iq)
- 10 mA
- Voltage - Input (Max)
- 26V
- Number of Regulators
- Supplier Device Package
- TO-263 (DDPAK-3)
- Voltage - Output (Max)
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 15V
- Control Features
- PSRR
- Voltage Dropout (Max)
- 1V @ 500mA
- Protection Features
- Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
- Current - Supply (Max)
- 20 mA