LM2596SX-3.3/NOPB
- 型號描述:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263
- 型號:
- LM2596SX-3.3/NOPB
- Package / Case
- TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
- Surface Mount
- Number of Outputs
- Function
- Step-Down
- Current - Output
- 3A
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Output Configuration
- Positive
- Frequency - Switching
- 150kHz
- Voltage - Input (Max)
- 40V
- Topology
- Buck
- Supplier Device Package
- TO-263 (DDPAK-5)
- Synchronous Rectifier
- No
- Voltage - Output (Max)
- Voltage - Input (Min)
- 4.5V
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V