首頁 > Texas Instruments代理商 > LM2596SX-12/NOPB
影像僅供參考,以產品規格為準
LM2596SX-12/NOPB
型號描述:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
IC REG BUCK 12V 3A TO263
型號:
LM2596SX-12/NOPB
品牌:
Texas Instruments
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Function
Step-Down
Current - Output
3A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Frequency - Switching
150kHz
Voltage - Input (Max)
40V
Topology
Buck
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Synchronous Rectifier
No
Voltage - Output (Max)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V