PBC36SBDN
型號描述:
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
型號:
PBC36SBDN
品牌:
Sullins Connector Solutions
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
Connector Type
Header, Breakaway
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
1
Row Spacing - Mating
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Board or Cable
Shrouding
Unshrouded
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.400" (10.16mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Phosphor Bronze
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
3A