首頁 > Samtec代理商 > EHF-120-01-F-D-SM
影像僅供參考,以產品規格為準
EHF-120-01-F-D-SM
型號描述:
型號:
EHF-120-01-F-D-SM
品牌:
Samtec
交期:
6-9工作天
原廠包裝量:
14
起訂量:2 倍增量:1
Connector Type
Header
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Number of Positions
40
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Cable/Wire
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type
Surface Mount
Termination
Solder
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post
Overall Contact Length
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Phosphor Bronze
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features
Keying Slot
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
1.75A