STP55NF06L
- 型號描述:
N-Channel 60 V 55A (Tc) 95W (Tc) Through Hole TO-220
MOSFET N-CH 60V 55A TO220AB
- 型號:
- STP55NF06L
數量:
- Packaging
- Tube
- Package / Case
- TO-220-3
- Mounting Type
- Through Hole
- Operating Temperature
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Technology
- MOSFET (Metal Oxide)
- FET Type
- N-Channel
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
- 55A (Tc)
- Rds On (Max) @ Id, Vgs
- 18mOhm @ 27.5A, 10V
- FET Feature
- Power Dissipation (Max)
- 95W (Tc)
- Vgs(th) (Max) @ Id
- 1.7V @ 250µA
- Supplier Device Package
- TO-220
- Grade
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
- 5V, 10V
- Vgs (Max)
- ±16V
- Drain to Source Voltage (Vdss)
- 60 V
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
- 37 nC @ 4.5 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
- 1700 pF @ 25 V