2211-2X10G00S-2.6-2.8B
- 型號描述:
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
PIN HEADER, DOUBLE ROW, 20 PIN,
- 型號:
- 2211-2X10G00S-2.6-2.8B
- 品牌:
- Oupiin
數量:
- Packaging
- Bulk
- Features
- Connector Type
- Header
- Voltage Rating
- Current Rating (Amps)
- 1A
- Mounting Type
- Through Hole
- Number of Positions
- 20
- Number of Rows
- 2
- Style
- Board to Board
- Operating Temperature
- -40°C ~ 105°C
- Contact Type
- Male Pin
- Fastening Type
- Push-Pull
- Number of Positions Loaded
- All
- Termination
- Solder
- Ingress Protection
- Material Flammability Rating
- UL94 V-0
- Contact Material
- Brass
- Insulation Color
- Black
- Pitch - Mating
- 0.100" (2.54mm)
- Contact Finish - Mating
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating
- Flash
- Contact Finish - Post
- Gold
- Contact Shape
- Square
- Contact Length - Post
- 0.102" (2.60mm)
- Insulation Height
- 0.067" (1.70mm)
- Shrouding
- Unshrouded
- Overall Contact Length
- 0.280" (7.10mm)
- Insulation Material
- Polyamide (PA6T), Nylon 6T
- Row Spacing - Mating
- 0.100" (2.54mm)
- Contact Length - Mating
- 0.110" (2.80mm)