2164-50-01-P2
- 型號描述:
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
- 型號:
- 2164-50-01-P2
- 品牌:
- NorComp Inc.
數量:
- Packaging
- Bulk
- Features
- Connector Type
- Header
- Voltage Rating
- Current Rating (Amps)
- Mounting Type
- Through Hole
- Number of Positions
- 50
- Number of Rows
- 2
- Style
- Board to Board or Cable
- Operating Temperature
- Contact Type
- Male Pin
- Fastening Type
- Push-Pull
- Number of Positions Loaded
- All
- Termination
- Solder
- Ingress Protection
- Material Flammability Rating
- UL94 V-0
- Contact Material
- Phosphor Bronze
- Insulation Color
- Black
- Pitch - Mating
- 0.079" (2.00mm)
- Contact Finish - Mating
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating
- 15.0µin (0.38µm)
- Contact Finish - Post
- Tin-Lead
- Contact Shape
- Square
- Contact Length - Post
- 0.118" (3.00mm)
- Insulation Height
- 0.059" (1.50mm)
- Shrouding
- Unshrouded
- Overall Contact Length
- 0.329" (8.36mm)
- Insulation Material
- Thermoplastic, Glass Filled
- Row Spacing - Mating
- 0.079" (2.00mm)
- Contact Length - Mating
- 0.152" (3.86mm)