首頁 > Nexperia代理商 > PMPB20XNEAZ
影像僅供參考,以產品規格為準
PMPB20XNEAZ
型號描述:
N-Channel 20 V 7.5A (Ta) 460mW (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
MOSFET SOT1220 N-CH 20V 7.5A
型號:
PMPB20XNEAZ
品牌:
Nexperia
原廠包裝量:
3000
起訂量:1 倍增量:1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
7.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20mOhm @ 7.5A, 4.5V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
460mW (Ta), 12.5W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id
1.25V @ 250µA
Supplier Device Package
DFN2020MD-6
Grade
Automotive
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Vgs (Max)
±12V
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 4.5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
930 pF @ 10 V