首頁 > Molex / AirBorn代理商 > RM672-402-321-9000
影像僅供參考,以產品規格為準
RM672-402-321-9000
型號描述:
Connector Header Through Hole, Right Angle 402 position 0.075" (1.91mm)
矩形密爾規格連接器 R Series, Rectangular Board Mount Plug, Right-Angle, Plastic Body, 6 Rows, 0.075"/1.91mm Pitch, with Mounting Ears, Through Hole, 0.140" Tai
型號:
RM672-402-321-9000
品牌:
Molex / AirBorn
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
1
起訂量:1 倍增量:1
Connector Type
Plug
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.075" (1.91mm)
Number of Positions
402
Number of Rows
6
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Board
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.170" (4.32mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.550" (13.97mm)
Contact Shape
Circular
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Contact Material
Beryllium Copper
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Board Guide, Mounting Flange
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
Insulation Color
Gray
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
750V