TC2015-1.8VCTTR
- 型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT23-5
- 型號:
- TC2015-1.8VCTTR
- 品牌:
- Microchip Technology
- 交期:
- 5-8工作天
- 原廠包裝量:
- Output Configuration
- Positive
- Output Type
- Fixed
- Number of Regulators
- 1
- Voltage - Input (Max)
- 6V
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.8V
- Voltage - Output (Max)
- Voltage Dropout (Max)
- 0.14V @ 100mA
- Current - Output
- 100mA
- Current - Quiescent (Iq)
- 80 µA
- PSRR
- 55dB (1kHz)
- Control Features
- Enable
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C