TC1265-1.8VOATR
- 型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-SOIC
IC REG LINEAR 1.8V 800MA 8-SOIC
- 型號:
- TC1265-1.8VOATR
- 品牌:
- Microchip Technology
- 交期:
- 5-8工作天
- 原廠包裝量:
- Output Configuration
- Positive
- Output Type
- Fixed
- Number of Regulators
- 1
- Voltage - Input (Max)
- 6V
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.8V
- Voltage - Output (Max)
- Voltage Dropout (Max)
- 1.4V @ 800mA
- Current - Output
- 800mA
- Current - Quiescent (Iq)
- 130 µA
- PSRR
- 64dB (1kHz)
- Control Features
- Enable
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)