PIC16F877A-I/P
型號描述:
PIC PIC? 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-PDIP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
型號:
PIC16F877A-I/P
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
DigiKey Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
33
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
40-PDIP
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)