PIC16F1459-I/SS
型號描述:
PIC PIC? XLP? 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SSOP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
型號:
PIC16F1459-I/SS
DigiKey Programmable
Not Verified
Speed
48MHz
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O
14
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
20-SSOP
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)