PIC16C74A-20/P
型號描述:
PIC PIC? 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 40-PDIP
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
型號:
PIC16C74A-20/P
品牌:
Microchip Technology
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
起訂量:1 倍增量:1
DigiKey Programmable
Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
33
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
OTP
EEPROM Size
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
Data Converters
A/D 8x8b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
40-PDIP
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)