MIC5219-2.5BM5
- 型號描述:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
IC REG LINEAR 2.5V 500MA SOT23-5
- 型號:
- MIC5219-2.5BM5
- 品牌:
- Micrel Inc.
- 交期:
- 5-8工作天
- 原廠包裝量:
- Output Configuration
- Positive
- Output Type
- Fixed
- Number of Regulators
- 1
- Voltage - Input (Max)
- 12V
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 2.5V
- Voltage - Output (Max)
- Voltage Dropout (Max)
- 0.6V @ 500mA
- Current - Output
- 500mA
- Current - Quiescent (Iq)
- 8 µA
- PSRR
- 75dB (120Hz)
- Control Features
- Enable
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C