APT1608SGC
- 型號描述:
Green 568nm LED Indication - Discrete 2.2V 0603 (1608 Metric)
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
- 型號:
- APT1608SGC
- 品牌:
- Kingbright
數量:
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Features
- Package / Case
- 0603 (1608 Metric)
- Color
- Green
- Size / Dimension
- 1.60mm L x 0.80mm W
- Mounting Type
- Surface Mount
- Millicandela Rating
- 12mcd
- Configuration
- Standard
- Voltage - Forward (Vf) (Typ)
- 2.2V
- Lens Color
- Colorless
- Current - Test
- 20mA
- Viewing Angle
- 120°
- Height (Max)
- 0.75mm
- Wavelength - Peak
- 565nm
- Wavelength - Dominant
- 568nm
- Supplier Device Package
- Chip LED
- Lens Transparency
- Clear
- Lens Style
- Rectangle with Flat Top
- Lens Size
- 1.20mm x 0.80mm