S16B-PADSS-1
型號描述:
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.079" (2.00mm)
CONN HEADER R/A 16POS 2MM
型號:
S16B-PADSS-1
品牌:
JST Sales America Inc.
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
1
起訂量:1 倍增量:1
Connector Type
Header
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.079" (2.00mm)
Number of Positions
16
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Cable/Wire
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination
Solder
Fastening Type
Locking Ramp
Contact Length - Mating
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.413" (10.49mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Copper Alloy
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features
Board Guide
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Insulation Color
Natural
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250V