IL-G-10P-S3T2-SA
- 型號描述:
Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
- 型號:
- IL-G-10P-S3T2-SA
- 品牌:
- JAE Electronics
數量:
- Connector Type
- Header
- Contact Type
- Male Pin
- Pitch - Mating
- 0.098" (2.50mm)
- Number of Positions
- 10
- Number of Rows
- Row Spacing - Mating
- Number of Positions Loaded
- All
- Style
- Board to Cable/Wire
- Shrouding
- Shrouded - 1 Wall
- Mounting Type
- Through Hole
- Termination
- Solder
- Fastening Type
- Friction Lock
- Contact Length - Mating
- 0.157" (4.00mm)
- Contact Length - Post
- 0.138" (3.50mm)
- Overall Contact Length
- 0.378" (9.60mm)
- Insulation Height
- 0.280" (7.10mm)
- Contact Shape
- Square
- Contact Finish - Mating
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating
- Contact Finish - Post
- Tin
- Contact Material
- Brass
- Insulation Material
- Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- Features
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Ingress Protection
- Material Flammability Rating
- UL94 V-0
- Insulation Color
- Brown
- Current Rating (Amps)
- 3A per Contact