IRF40R207
型號描述:
N-Channel 40 V 56A (Tc) 83W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
型號:
IRF40R207
品牌:
Infineon Technologies
交期:
7-12工作天
原廠包裝量:
5
起訂量:5 倍增量:1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
56A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.1mOhm @ 55A, 10V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 50µA
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Grade
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2110 pF @ 25 V