20720-040E-02
- 型號描述:
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
CONN FFC 40POS 0.5MM SMD R/A
- 型號:
- 20720-040E-02
- 品牌:
- I-PEX
數量:
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Features
- Solder Retention
- Contact Finish
- Gold
- Voltage Rating
- 200V
- Mounting Type
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions
- 40
- Pitch
- 0.020" (0.50mm)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 105°C
- Termination
- Solder
- Height Above Board
- 0.075" (1.90mm)
- Locking Feature
- Auto Lock
- Material Flammability Rating
- UL94 V-0
- Actuator Material
- Phosphor Bronze
- Contact Material
- Copper Alloy
- FFC, FCB Thickness
- 0.33mm