TF31-6S-0.5SH(800)
- 型號描述:
6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.5MM R/A
- 型號:
- TF31-6S-0.5SH(800)
- 品牌:
- Hirose Electric Co Ltd
數量:
- Flat Flex Type
- FFC, FPC
- Mounting Type
- Surface Mount, Right Angle
- Connector/Contact Type
- Contacts, Bottom
- Number of Positions
- 6
- Pitch
- 0.020" (0.50mm)
- Termination
- Solder
- FFC, FCB Thickness
- 0.30mm
- Height Above Board
- 0.069" (1.75mm)
- Locking Feature
- Flip Lock
- Cable End Type
- Tabbed
- Contact Material
- Phosphor Bronze
- Contact Finish
- Gold
- Housing Material
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Actuator Material
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Features
- Zero Insertion Force (ZIF)
- Voltage Rating
- 50V
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C