首頁 > Hirose Connector代理商 > MDF7-16P-2.54DSA(96)
影像僅供參考,以產品規格為準
MDF7-16P-2.54DSA(96)
型號描述:
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
板對板及夾層連接器
型號:
MDF7-16P-2.54DSA(96)
品牌:
Hirose Connector
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
100
起訂量:1 倍增量:1
Connector Type
Header
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
16
Number of Rows
1
Row Spacing - Mating
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Cable/Wire
Shrouding
Unshrouded
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.394" (10.00mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length
0.612" (15.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Contact Material
Brass
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC