FH72-21S-0.3SHW
型號描述:
21 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
CONN FPC TOP 21POS 0.3MM R/A
型號:
FH72-21S-0.3SHW
品牌:
Hirose Electric Co Ltd
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
起訂量:6000 倍增量:1
Flat Flex Type
FPC
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Number of Positions
21
Pitch
0.012" (0.30mm)
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)
Locking Feature
Flip Lock
Cable End Type
Notched
Contact Material
Copper Alloy
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Features
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C