首頁 > Hirose Electric Co Ltd代理商 > DF11-10DP-2DSA(01)
影像僅供參考,以產品規格為準
DF11-10DP-2DSA(01)
型號描述:
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
型號:
DF11-10DP-2DSA(01)
品牌:
Hirose Electric Co Ltd
交期:
5-8工作天
原廠包裝量:
100
起訂量:1 倍增量:1
Packaging
Bag
Features
Connector Type
Header
Voltage Rating
250V
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
10
Number of Rows
2
Style
Board to Board or Cable
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Contact Type
Male Pin
Fastening Type
Detent Lock
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material
Brass
Insulation Color
Black
Pitch - Mating
0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post
Contact Shape
Square
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Insulation Height
0.260" (6.60mm)
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Overall Contact Length
0.299" (7.60mm)
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)