M50-3501542
- 型號描述:
Connector Header Through Hole 30 position 0.050" (1.27mm)
CONN HEADER VERT 30POS 1.27MM
- 型號:
- M50-3501542
- 品牌:
- Harwin Inc.
數量:
- Connector Type
- Header
- Contact Type
- Male Pin
- Pitch - Mating
- 0.050" (1.27mm)
- Number of Positions
- 30
- Number of Rows
- 2
- Row Spacing - Mating
- 0.050" (1.27mm)
- Number of Positions Loaded
- All
- Style
- Board to Board or Cable
- Shrouding
- Unshrouded
- Mounting Type
- Through Hole
- Termination
- Solder
- Fastening Type
- Push-Pull
- Contact Length - Mating
- 0.118" (3.00mm)
- Contact Length - Post
- 0.091" (2.30mm)
- Overall Contact Length
- 0.248" (6.30mm)
- Insulation Height
- 0.039" (1.00mm)
- Contact Shape
- Square
- Contact Finish - Mating
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating
- 3.00µin (0.076µm)
- Contact Finish - Post
- Tin
- Contact Material
- Copper Alloy
- Insulation Material
- Thermoplastic
- Features
- Operating Temperature
- -40°C ~ 105°C
- Ingress Protection
- Material Flammability Rating
- UL94 V-0
- Insulation Color
- Black
- Current Rating (Amps)
- 1A per Contact