3210-40-003-12-00-TR
- 型號描述:
Connector Header Surface Mount 40 position 0.050" (1.27mm)
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
- 型號:
- 3210-40-003-12-00-TR
- 品牌:
- CNC Tech
數量:
- Connector Type
- Header
- Contact Type
- Male Pin
- Pitch - Mating
- 0.050" (1.27mm)
- Number of Positions
- 40
- Number of Rows
- 2
- Row Spacing - Mating
- 0.050" (1.27mm)
- Number of Positions Loaded
- All
- Style
- Board to Cable/Wire
- Shrouding
- Shrouded - 4 Wall
- Mounting Type
- Surface Mount
- Termination
- Solder
- Fastening Type
- Latch Lock/Eject Hooks
- Contact Length - Mating
- Contact Length - Post
- Overall Contact Length
- Insulation Height
- 0.433" (11.00mm)
- Contact Shape
- Square
- Contact Finish - Mating
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating
- Contact Finish - Post
- Gold
- Contact Material
- Brass
- Insulation Material
- Polyamide (PA9T), Nylon 9T
- Features
- Operating Temperature
- -40°C ~ 105°C
- Ingress Protection
- Material Flammability Rating
- UL94 V-0
- Insulation Color
- Black
- Current Rating (Amps)
- 1A